Nejprve bychom si měli popsat, jak vlastně takové bezdrátové dobíjení pomocí standardu Qi funguje. Jedná se o princip elektromagnetické indukce, působící mezi dvěma cívkami. První cívka, která se nachází ve vysílací podložce a vytváří proměnné magnetické pole, které vysílá do prostoru. Druhá cívka, v zařízení, toto pole přijímá a indukuje v sobě střídavý elektrický proud, který je následně usměrněn přes usměrňovač a dobíjí baterii zařízení. Proti neustálému dobíjení probíhá mezi vysílačem i přijímačem neustálá kontrola, která zamezí zbytečnému opotřebení baterie, a tím nezkrátí její životnost.
Tím jsme si popsali princip bezdrátového dobíjení a nyní k tomu, co vše si takto můžeme dobít. Jedná se o všechny zařízení, která jsou vybavena standardem Qi, takže o mobily, tablety, hodinky atd. Co se týče samotného nabíjení, lze nabít i několik zařízení současně. Jedinou překážkou je v tomto směru velikost nabíjecí podložky, na kterou se vejde pouze omezený počet zařízení a vzdálenost zařízení od podložky. Různí výrobci udávají dobíjecí vzdálenost od 2 do 5 cm, záleží podle vyzařovaného výkonu podložky. Tyto výkony jsou od 5W do 15W.
Nevýhodou tohoto dobíjení je rychlost, kdy se zařízení dobíjí místo jedné hodiny, hodiny dvě. To je zapříčiněno ztrátami výkonu při přenosu mezi vysílačem a přijímačem. Velkou výhodou tohoto dobíjení je to, že nepotřebujeme žádné adaptéry, kabely a neopotřebujeme si USB konektor v telefonu. Další velkou výhodou je delší životnost baterie, která je zajištěna, jak již bylo napsáno výše, komunikací mezi vysílačem a přijímačem.
Co se týče samotných nabíječek, lze si vybrat z mnoha výrobců a z různých řešení. Ať už se jedná o klasické barevné krabičky, na které se položí zařízení, tak si můžete koupit designové nabíječky různých tvarů, a některé firmy dokonce nabízejí nabíječky zabudované přímo v nočním stolku.
Bezdrátové nabíjení je velice elegantní a moderní řešení, pokud doma nechcete mít spousty kabelů a adaptérů a svá zařízení si většinou odkládáte na to samé místo.