Když se řekne že někdo umí udělat web tak si většina lidí představí člověka který roky studoval techniku a kódy jako tajný agent. Realita je dnes ale jiná. Dnes už může web vytvořit každý kdo má aspoň základní znalosti internetu, ale i zde je prostor pro další rozvoj Vašich znalostí.
Pro vytvoření webu svépomocí máte dvě možnosti a my je probereme od té lehčí k těžší.
 jídlo na obrazovce

Webové služby

Tento způsob je nejvhodnější pro někoho, kdo chce začít s vlastním blogem, ale není to špatná volba ani pro začínající firmu. Tyto služby fungují jako jakýsi program, kde si web „naklikáte“ tak aby vypadal, jak potřebujete a dál se o vzhled nestaráte. Vaší prací se stává převážně psaní článků podle vašich představ. Tyto služby najdete na webech jako blog.cz, webnode.cz a podobné.

Výhody: Není potřeba znalost programování, velni nízká cena, jednoduchost
Nevýhody: Většinou až moc reklam, které překáží a omezené funkce, nelze doladit detaily vzhledu stránky, nemožnost přesunut stránky k jinému poskytovateli
návrhy šablon 

Redakční systémy

Redakční systémy jsou velmi šikovné oproti výše zmíněném způsobu. Tyto systémy se označují zkratkou CMS což znamená content management system v češtině systém pro správu obsahu. Jako nejznámější zástupce můžu uvést WordPress, Drupal a Joomla. Tyto systémy jsou vlastně programy, které vám dovolí pracovat jako v klasickém textovém editoru co se psaní článků týče. Nastavování vzhledu a vlastností je podobné nastavování vzhledu například jako v počítači nebo mobilu.

Výhody: Většina je zdarma, není třeba znalost programování, lze dodat další funkce jako diskuze, fóra i internetový obchod
Nevýhody: Pokud je problém, který nejste schopni vyřešit musíte obstarat někoho kdo systému rozumí a samozřejmě ho i zaplatit, místy až chaotická logika některých systémů, častá potřeba něco dodat.
 web developer

Pomocí HTML a CSS

Toto je na první pohled nejtěžší metoda, ale zdání klame. Tento způsob je klasické programování, jaké můžete znát třeba z filmů. Jak už tu zaznělo tato metoda je složitá, ale jen do určité chvíle, kdy proniknete do logiky a zákonitostí programovacího jazyka. Programovací jazyk HyperText Markup Language, jehož zkratka je HTML je značkovací jazyk pro tvorbu webu. Jako charakteristický rys můžeme uvést to, že tento jazyk se skládá především ze značek (tzv. Tagů) a definovatelných vlastností pro tyto značky.
Kaskádové styly (zkratka CSS) jsou kolekcí příkazů pro grafickou úpravu vašeho webu a k HTML neodmyslitelně patří. CSS vám umožňuje mnohem rozsáhlejší úpravy vzhledu vašeho webu než samotný HTML kód. V dnešní době se dá říct, že už takřka celý obsah internetu je graficky zpracován pomocí kaskádových stylů.
 
Výhody: Vše máte pod kontrolou, nejste na nikom závislý, omezení prakticky neexistují, cokoliv navíc se můžete naučit vytvořit a zprovoznit, mnoho knih i internetových serverů věnujících se tomuto tématu pro usnadnění tvorby začátečníkům.
Nevýhody: Je třeba se mnoho naučit a osvojit si základy, aby vám přešli „do krve“