Toto označení si vodní nádrž Lipno vysloužila díky své rozloze. Jedná se totiž o největší vodní plochu v Česku. Díky tomu, že leží na hranicích s Rakouskem, tak byla tato oblast za minulého režimu přísně střežená a z větší části uzavřená. Po revoluci tam vyrostla spousta nových domů a rekreačních zařízení a byl tam otevřen lyžařský areál.
Můžete tam tedy trávit dovolenou celoročně a seženete ubytování jak luxusní, tak skromnější. V letní sezoně je tam opravdu plno, proto bych k návštěvě doporučila nějaký mimosezonní termín. Užijí si milovníci vodních sportů, cyklistiky, in-line bruslení, pěších tůr, i ti, kteří chtějí prostě jen tak lenošit a posedět si u sklenky dobrého vína a u chutného jídla. Jen pozor na poněkud vysoké ceny v restauracích. V turistických centrech s nimi musíte počítat.
Na kole si u Lipna opravdu užijete. Skoro všude vedou cyklostezky nebo místní komunikace. Nabízí se Vám krásné výhledy, projíždíte mezi kravami na pastvinách, můžete se pustit podél Schwarzenberského plavebního kanálu a díky několika přívozům si můžete trasy pohodlně naplánovat a nevracet se vždy stejnou cestou. Můžete si tak postupně objet celé jezero.
Za doporučení určitě stojí i plavba lodí po jezeře. V závislosti na sezoně je v nabídce hned několik tras a na parnících je k dispozici občerstvení. Pořádají se i speciální večerní plavby. Na vodě si můžete vyzkoušet jachting, windsurfing, paddleboarding, kiteboarding a další vodní sporty. Voda není tak průzračná, jako to bývá u rakouských jezer, ale na to jsme v Čechách zvyklí. Kolem jezera se nachází spousta dětských hřišť a dalších atrakcí, o zábavu bude určitě postaráno. Za návštěvu stojí stezka v korunách stromů. Je to nejen zajímavý zážitek, který můžete zakončit prosvištěním v tobogánu, ale budete mít i krásný výhled do okolí.
Pro milovníky historie se zde taky mnohé najde, od nejvýše položené zříceniny hradu v Čechách po již zmíněný Schwarzenberský plavební kanál.