Věděli jsme, že rakovina prostaty je samozřejmě záležitostí genetiky. Ovšem co je pro nás novinka: rakovina prostaty souvisí i s tím, co jíme, jak se hýbeme, v jakém prostředí se pohybujeme a jaká je naše životospráva. Jsme tedy schopní rakovinu prostaty a její riziko snížit správným chováním se k našemu tělu. Co všechno můžeme udělat pro to, aby se nám strašák ve formě rakoviny prostaty vyhnul? Co můžeme udělat pro naše zdraví? Co můžeme udělat, abychom snížili riziko, že se i my staneme obětí této hrozivé nemoci? Zeptali jsme se lékařů a odborníků.

NEJČASTĚJŠÍM NÁDOROVÝM ONEMOCNĚNÍM U MUŽŮ JE PRÁVĚ RAKOVINA PROSTATY
Věděli jste, že nejčastější věk pacienta s rakovinou prostaty je šedesát až pětašedesát let? Ovšem nemyslete si, výjimkou není ani pacient ve věku osmačtyřicet let.
Jaké je riziko, že na toto onemocnění zemřete? V České republice je to přibližně tři procenta.

Jaké je riziko, že vám bude rakovina prostaty nalezena? V České republice je toto riziko více než padesátiprocentní. Konkrétní čísla jsou taková, že v roce 2014 touto nemocí trpělo přibližně sto tisíc mužů, kteří byli v různém stadiu této nemoci a byli monitorováni.

Co můžeme dělat, abychom snížili riziko vzniku rakoviny prostaty?
Čím vyšší hranice testosteronu, tím větší šance, že se u vás rakovina vyskytne. Vědci se domnívají, že vyšší hladina estrogenu, ženského hormonu, je vlastně ochrana před rakovinou prostaty.
·         Jak rakovinu prostaty detekovat?
Většinou nemá žádné viditelné příznaky, proto se špatně diagnostikuje. Poruchy při močení nebo bolest zad mohou být vedlejšími příčinami.

OBECNÁ PREVENCE LÉKY NEEXISTUJE
Můžeme ale snížit pravděpodobnost jejího vzniku, a to pravidelným sportováním, vyváženou stravou a samozřejmě pravidelnými vyšetřeními u urologa, a to od padesátého roku života. Ovšem pokud máte rakovinu prostaty v rodině, bylo by lepší zajít si na vyšetření už okolo čtyřicátého roku života.