Mnoho lidí se dnes vrací k jinému způsobu léčení svých zdravotních potíží, zvlášť v chladných podzimních a zimních měsících vyhledávají, co se dá. Je dobré se preventivně  proléčit těmi obyčejnými a běžné dostupnými bylinami a zeleninou, kterou máme stále k dispozici, jako je česnek a cibule.

Léčba léky z lékárny je i o korunách, které nám utíkají z peněženky za přemrštěné ceny chemických léků. O tom se ví, ale málo mluví. Návrat k lidovému léčitelství je dobrá alternativa možná jen pro určitou skupinu lidí. Jsou i lidé, kteří přírodnímu léčitelství nevěří nebo k němu nemají žádný vztah.
 
V krátkém článku si můžete přečíst, jak známá zelenina a byliny může pomoci zvýšit imunitu v chřipkovém období, od nachlazení, při zvýšeném krevním tlaku nebo při srdečních potížích.
 
v  Česnek setý – kuchyňský (Allium sativum L.) je téměř pro každého z nás univerzálním léčivem číslo 1.  I když mnozí z nás ho nesnášejí. Česnek působí jako antisklerotikum (kornatění tepen), jež pomalu působí: do funkční výše tlak snižuje nebo naopak, do funkční výše krevní tlak zvyšuje. Spolehlivě působí jakoantioxidant, pomáhá při čištění těla tím, že působí ve střevech detoxikačně.

Od pradávna je známo, že jako jeden z nejúčinnějších prostředků čistí naše střeva od parazitů, kvasinek, plísní a různých baktérií.  Česnek zvyšuje jak potenci, tak i sexuální touhu (libido). Česnek by měli užívat i flegmatici a lidé, kteří trpí depresemi.

Upozornění: lidé, kteří konzumují česnek ve stravě velmi málo a pokud by se rozhodli nasadit si česnekovými dávkami masivní léčbu, musí si uvědomit, že u silně zanesených cév česnek usazeniny nerozpouští postupně, spíš dává vzniknout „odlupování v plástech“. Pokud se k nim přidruží nepříznivé okolnosti, mohou vzniknout nebezpečné embólie (krevní sraženiny).

Rada při podávání česneku: do 0,3 – 0,5l mléka nastrouháme 5 až10g česneku, promícháme a vypijeme. Jinou formou podávání česneku je podávání česnekového extraktu, který si může každý sám připravit nebo zakoupit.
 
Cibule kuchyňská– bez ní se neobejde snad žádná kuchyň.Kromě toho, že se využívá při vaření, v syrovém stavu má mnoho prospěšných látek důležitých pro náš organizmus. Obsahuje látku aliin, která se přemění na alicin– to je silné antibiotikum, které je účinné jak na viry, tak bakterie. Cibule obsahuje mnoho minerálů (železo, hořčík, fosfor, draslík, síru, sodík, vápník,jód, měď), které jsou pro lidský organismus velmi důležité.

Kromě nich obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E a kyselinu listovou.

Osvědčené recepty od babiček: šťáva z cibule se využívá při onemocnění horních cest dýchacích, např.: při suchém kašli drobně pokrájenou cibuli zasypeme 1 lžící cukru, vše promícháme a za hodinu, když cibule pustí šťávu, můžeme ji po lžičkách užívat. Při vlhkém kašli a zahlenění se smíchá šťáva z cibule s medem v poměru 2:1. Vše se užívá 3 x denně.

Při bolestivém zánětu středního ucha (tím často trpí děti) cibuli nakrájíme na tenká kolečka, zabalíme do gázy, přiložíme na ucho a hlavu zavážeme šátkem. Nebo cibulovou šťávu nakapeme na vatový tampón, který přiložíme na ucho a hlavu též zavážeme šátkem, aby se tampón na uchu udržel. Nejlépe čerstvá cibule pozitivně působí na činnost střev a žaludku, při potížích s vysokým tlakem ho pomáhá mírně snižovat, čistí krev, posiluje srdeční činnost a též snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhá zklidnit hmyzem poštípanou kůži. Cibuli by pro obsah účinných látek měli do svého jídelníčku zařadit i lidé, kteří intenzivně pracují duševně.
 
Hloh obecný(Crataegus laevigata Poir. D. C.)pomáháochránit vaše „stárnoucí „ srdce. Posiluje ho a prokrvuje.Pokud se například  po vyběhnutí do prvního poschodí unavíte a jste zadýchaní, je to signál, že by jste se svým srdcem měli něco udělat. Možná, že navštívíte lékaře a ten vás označí jako „kardiaka“.

Budete brát těžké léky a hodně dlouho. Pokud byste to hned ze začátku zkusili s tinkturou z hlohu obecného, možná, že se „kardiakem“ nestanete. Samozřejmě, v případě, že se nejedná o vážnější chorobu. Jestli jste zastáncem alternativní léčby bez chemie, je tu předpoklad, že máte potíže se srdcem hlavně z nervozity, rozčilování a hněvu – zde by vám uměl hloh pomoci. Hloh se používá při bušení srdce, bolestech na hrudní kosti, které může signalizovat srdeční ischémii i angínu pectoris, nervózní píchání kolem srdce, které je vyvolané rozrušením nebo pohnutím z nějaké tragédie.

Hloh působí protiskleroticky a výborně snižuje krevní tlak. Je tu možnost využívat tinkturu nebo čaj. Tinktura je účinnější. Ta se dávkuje  při léčbě obyčejně 25 – 50 kapek, zpravidla 3x denně. Při prevenci 2x denně po 10 – 20 kapkách, které zředíme 100ml vody. Dávkování nepřekračujeme.

 Příprava tinktury:čisté květy a pokrájené mladé listy dáme do čisté suché láhve, zalijeme je čistým lihem nebo pálenkou s vyšším obsahem alkoholu. Květy a listy musí být zcela ponořeny v tekutině. Láhev uzavřeme a na tmavém místě necháme hloh vyluhovat 2 týdny. Občas obsah v lahvi protřeseme.

Příprava čaje:3 lžičky květů hlohu, 2 lžičky meduňky a 1lžička jmelí zalijeme horkou vodou– připravíme macarát. Podáváme 2 -3 šálky denně. Bylinky mohou být samozřejmě i sušené.

Rada:Květy hlohu divoce rostoucího sbíráme na jaře hned jak rozkvetou. Tinktura a čaj při správném dávkování jsou neškodné. Musíme si pamatovat, že hloh působí velmi pomalu a jeho příznivé trvalé účinky se projeví až po několika týdnech (nebo měsících). Proto se užívá denně, bez přerušení dlouhodobě.